Terug

Smartphonegebruik in het verkeer

Onderwerp

Omgaan met (sociale) media.

Competentie

Reflecteren op mediagebruik.

Benodigdheden

Device per student

In te zetten bij

Burgerschap | Mediawijsheid | SLB

Lesdoelen

  • De student kan eigen patroon in mediagebruik benoemen;
  • De student kan uitleggen wat de consequenties kunnen zijn van smartphonegebruik in het verkeer;
  • De student heeft een mening gevormd over het gebruik van smartphones in het verkeer.

Te leveren producten

Mediacampagne plan over smartphones in het verkeer.

Beginsituatie

De student staat niet stil bij de gevolgen van het gebruiken van smartphones of andere devices in het verkeer. Het gebruik van een smartphone in het verkeer is in Nederland verboden en kan leiden tot hoge boetes.

Vooruitkijken - 10 min.

Open de les met onderstaande citaten van Paul Kirschner’s column in De Volkskrant.

“Wat wij wel kunnen, als informatieverwerkende wezens met maar 1 brein, is schakelen tussen taken die ons denken vereisen: zogenoemde task switching. Maar schakeling tussen taken brengt drie problemen met zich mee die allen ons handelen negatief beïnvloeden.

Ten eerste leidt het schakelen tussen taken tot het maken van meer fouten bij de het uitvoeren van de taken. Ten tweede leidt schakelen tot het gebruik van meer tijd om de taken uit te voeren. En ten slotte leidt het schakelen tot een verlies aan concentratie en waarneming”, Volkskrant, december 2016.

Bespreek de volgende vragen met jouw studenten:

  • Wie gebruikt er wel eens zijn smartphone op de fiets?
  • Waar gebruik je je telefoon dan voor?
  • Heb je dan het gevoel dat je dan altijd gefocust bent op de weg? Zo ja, waar merk je dat aan? Zo nee, waar merk je dat aan?
  • Wie heeft wel eens een gevaarlijke situatie gezien of meegemaakt in het verkeer doordat jij of de ander op zijn smartphone zat?

Deze vragen kunnen eventueel in Mentimeter of Answergarden gezet worden.

Uitvoering - 40 min.

Terugkijken - 10 min.

Info leermiddel

Je denkt na over smartphone gebruik op de fiets en over multitasken in het algemeen. Vervolgens maak je vanuit je eigen belevingswereld een mediacampagne.

Publicatiedatum:

07 december 2018

Laatst bijgewerkt:

11 december 2025

Type:

Niveau:

Thema:

Tijdsduur:

Groepsgrootte:

Taxonomie van Bloom:

On / Offline:

Rollen:

Type video:

Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid en vallen onder de licentie Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0

Info leermateriaal

Je denkt na over smartphone gebruik op de fiets en over multitasken in het algemeen. Vervolgens maak je vanuit je eigen belevingswereld een mediacampagne.

Publicatiedatum

07 december 2018

Laatst bijgewerkt

11 december 2025

Type

Niveau

Thema

Tijdsduur

Groepsgrootte

Taxonomie van Bloom

On / Offline

Zes rollen van de docent

Type video

Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid & Burgerschap en vallen onder de licentie Creative Commons BY-NC-SA 4.0

Gerelateerd materiaal:

Kennisbank bouwen

Een effectieve kennisbank ondersteunt studenten om met duidelijke materialen en structuur zelfstandiger en in eigen tempo te leren.

Telefoonfuik

Dit werkboek (met bijbehorende docentenhandleiding) is ontworpen als instrument om het telefoongebruik van studenten inzichtelijk te maken. Door middel van gerichte opdrachten en reflectievragen analyseren studenten hun eigen gedrag.

Programmeren met ChatGPT

Deze uitwerking toont hoe ChatGPT is gebruikt om te leren programmeren, met als resultaat een bronvermeldinggenerator die studenten automatisch helpt bij het correct vermelden van bronnen.