Terug

Real en fake

Onderwerp

Omgaan met (sociale) media.

Competentie

Media doorgronden.

Benodigdheden

Device per student

In te zetten bij

Burgerschap | Mediawijsheid

Lesdoelen

  • De student kan verschillen benoemen tussen gemanipuleerde beelden en echte beelden;
  • De student kan uitleggen waar je op moet letten om gemanipuleerde beelden van echte beelden te onderscheiden.

Te leveren producten

Twee collages.

Beginsituatie

Studenten nemen dagelijks reclame waar. Onbewust weten de studenten dat er bij reclamebeelden veelal sprake is van manipulatie. Dat kunnen ze echter (nog) niet onder woorden brengen of uitleggen hoe er wordt gemanipuleerd.

Vooruitkijken - 10 min.

De media om ons heen zijn niet meer weg te denken uit de wereld. De reclamespotjes op tv, de posters langs de kant van de weg, de advertenties op websites. Moeten we al deze reclames voor lief aannemen? Geven deze reclames een goed beeld van de werkelijkheid? In deze les leer je studenten om onderscheid te kunnen maken tussen wat echt is en wat nep is.

Laat de studenten een voorbeeld zien van een photoshop fail, bijvoorbeeld deze van Justin Bieber, en bespreek klassikaal de verschillen. Vraag de klas of ze zelf ook een voorbeeld kennen waarin de foto is aangepast en wat de verschillen waren met de echte foto.

Uitvoering - 40 min.

Terugkijken - 10 min.

Info leermiddel

Veel mediaboodschappen worden voor publicatie gemanipuleerd. In hoeverre manipuleren studenten hun online identiteit? En hoe denken ze over het zelf aanpassen van de werkelijkheid?

Publicatiedatum:

04 december 2018

Laatst bijgewerkt:

11 december 2025

Type:

Niveau:

Thema:

Tijdsduur:

Groepsgrootte:

Taxonomie van Bloom:

On / Offline:

Rollen:

Type video:

Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid en vallen onder de licentie Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0

Info leermateriaal

Veel mediaboodschappen worden voor publicatie gemanipuleerd. In hoeverre manipuleren studenten hun online identiteit? En hoe denken ze over het zelf aanpassen van de werkelijkheid?

Publicatiedatum

04 december 2018

Laatst bijgewerkt

11 december 2025

Type

Niveau

Thema

Tijdsduur

Groepsgrootte

Taxonomie van Bloom

On / Offline

Zes rollen van de docent

Type video

Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid & Burgerschap en vallen onder de licentie Creative Commons BY-NC-SA 4.0

Gerelateerd materiaal:

Kennisbank bouwen

Een effectieve kennisbank ondersteunt studenten om met duidelijke materialen en structuur zelfstandiger en in eigen tempo te leren.

Telefoonfuik

Dit werkboek (met bijbehorende docentenhandleiding) is ontworpen als instrument om het telefoongebruik van studenten inzichtelijk te maken. Door middel van gerichte opdrachten en reflectievragen analyseren studenten hun eigen gedrag.

Programmeren met ChatGPT

Deze uitwerking toont hoe ChatGPT is gebruikt om te leren programmeren, met als resultaat een bronvermeldinggenerator die studenten automatisch helpt bij het correct vermelden van bronnen.