Device per student | Mentimeter | ChatGPT & DALL-E*
Een presentatie.
Dit is de derde les van deze lessenreeks. De studenten hebben in les 1 kennis gemaakt met kunstmatige intelligentie door te werken met ChatGPT. In les 2 hebben ze op die kennis voort gebouwd door te werken met tekst-naar-beeld toepassingen DALL-E en Midjourney.
Dit is de derde les uit de lessenreeks ‘AI verkennen’.
Les 1 | Ontdekken met ChatGPT
Les 2 | Beeldcreatie met DALL-E en Midjourney
Les 3 | Pitch perfect met ChatGPT, DALL-E en Midjourney
Tijdens de introductie van de derde les over AI benadruk je het belang van interactie en betrokkenheid bij het onderwerp, door te starten met een ‘AI-speed quiz’, waarbij studenten snel moeten reageren op stellingen of vragen over AI, ChatGPT en DALL-E.
Verdeel de klas in twee teams en geef elk team een stuk A3-papier of een whiteboard en markers. Elk team krijgt slechts tien seconden om het juiste antwoord op te schrijven op hun A3-papier of whiteboard. Na tien seconden laat je beide teams hun antwoorden tegelijkertijd tonen.
Geef punten aan het team dat het juiste antwoord geeft. Je kunt dit doen door een punt toe te kennen voor elk juiste antwoord of door punten toe te kennen op basis van snelheid.
Na de quiz laat je elk team kort reflecteren op de stellingen of vragen. Moedig ze aan om te bespreken waarom ze bepaalde antwoorden hebben gegeven en welke inzichten ze hebben opgedaan.
Voorbeelden van quiz-vragen zijn:
Maak een bruggetje naar het lesdoel van vandaag door uit te leggen dat we met deze bestaande kennis nu meer gaan leren over het gecombineerd toepassen van ChatGPT en DALL-E of Midjourney.
Na de AI-speedquiz is het tijd om de opgedane kennis in de praktijk te brengen. Voordat de studenten aan de presentatie-opdracht beginnen, vraag je naar de mogelijkheden die zowel ChatGPT als DALL-E bieden voor de toekomstige beroepspraktijk. Open daarom een woordwolk (bijvoorbeeld met Mentimeter) en laat de studenten zoveel mogelijk antwoorden geven op de vraag: “Hoe kan je ChatGPT toepassen in je (toekomstige) werkveld? Noem zoveel mogelijk ideeën”.
Het beantwoorden van deze vragen kan studenten op weg helpen om tijdens de volgende presentatie-opdracht creatief en breed te denken. Bespreek hierna klassikaal de verzamelde ideeën en noem toepassingen die niet zijn genoemd. Voorbeelden van ideeën:
Opdracht 1
De studenten maken een presentatie over hun toekomstige beroep en gaan in op hun ambities. Ze gebruiken een AI-tool, zoals ChatGPT, DALL-E of Midjourney om de presentatie te versterken. Op het werkblad staan de stappen voor de studenten uitgeschreven.
De presentaties worden beoordeeld op inhoud, gebruik van AI-tools, creativiteit en presentatievaardigheden. Beoordeel de presentatie aan de hand van onderstaande onderdelen:
Verdiepingsopdracht
Verdeel de studenten in groepen en geef elke groep een specifiek onderwerp binnen de beroepspraktijk. Geef de groepen beperkte tijd, bijvoorbeeld tien minuten, om met behulp van ChatGPT en DALL-E zoveel mogelijk ideeën te genereren voor innovatieve toepassingen binnen hun toegewezen onderwerp. De groepen kunnen hun beste ideeën presenteren aan de klas.
Hieronder enkele voorbeelden van innovatieve toepassingen gegenereerd door ChatGPT voor studenten Allround Mediamaker die binnen de beroepspraktijk het onderwerp ‘copyshop’ krijgen:
Reflecteer met de studenten op wat ze geleerd hebben over deze AI-toepassingen tijdens de drie afgelopen lessen. Laat de studenten eerst even nadenken over wat zij meenemen uit deze lessenreeks naar hun dagelijkse leven en/of werkpraktijk. Je kunt hierna studenten de beurt geven om te delen wat ze meenemen, of een edutool als Mentimeter inzetten om de antwoorden te verzamelen.
Om studenten te helpen, kun je de volgende reflectievragen stellen:
Aan dit open leermateriaal is UNESCO AI Patronage verleend. Dit houdt in dat UNESCO erkent dat het leermiddel aansluit bij haar waarden en uitgangspunten voor verantwoorde, ethische en mensgerichte inzet van artificiële intelligentie. De patronage geeft aan dat het initiatief bijdraagt aan kwaliteitsvolle AI-educatie.

Auteur:
Jana van Mierlo
Onderwijsinstelling:
Mediacollege Amsterdam – mbo
Rol:
Docent Mediawijsheid
De docenten van het Practoraat Mediawijsheid & Burgerschap doen praktijkgericht onderzoek om nieuwe ideeën uit te proberen en kennis op te doen om hun onderwijspraktijk te verbeteren. Jana van Mierlo van het Mediacollege Amsterdam wilde graag meer leren over kunstmatige intelligentie. Ze heeft zich verdiept in het kennismaken met generatieve AI, het bewust gebruik maken ervan en de bijbehorende voor- en nadelen voor media studenten. Jana heeft hiervoor een lespakket ontworpen waarmee ze handvatten biedt aan haar studenten om het medialandschap te verkennen en na te denken over hun rol als toekomstige mediamakers en het gebruik van deze technologie.
Wat was de aanleiding van je onderzoek?
Tijdens lessen over mediawijsheid en projectmanagement en een bezoek aan de Associate Degree Smart Media Production van de HvA, waar onze mbo-studenten een gastles kregen over het schrijven van pakkende social media content met behulp van ChatGPT, viel op dat veel studenten nog niet actief bezig waren met ChatGPT. Als ze er al gebruik van maakten, dachten ze niet na over mogelijke voor- en nadelen van generatieve AI. Als docent mediawijsheid vind ik het belangrijk dat studenten het medialandschap verkennen en nadenken over hun rol als toekomstige mediamakers in relatie tot het gebruik van deze technologie. Daarom besloot ik onderzoek te doen naar dit onderwerp.
In welke context vond je onderzoek plaats (les, klas, team, school breed)?
Het onderzoek vond plaats in diverse contexten, waarbij zowel docenten, studenten, experts als mediamakers uit het werkveld werden bevraagd. De prototypes van de lessen werden getest tijdens mediawijsheidlessen en feedback van collega-docenten uit verschillende onderwijsteams werd verzameld. De onderwijskundige hielp met het verbeteren van de lessen door mee te denken over een passende didactische opzet.
Wat wilde je te weten komen?
Ik wilde weten hoe ik mbo-docenten handvatten kon bieden om studenten Mediaproducer kennis te laten maken met generatieve AI en hen hierover na te laten denken.
Wat wilde je opleveren?
Het doel was om een leermiddel te creëren waarmee mbo-docenten op een verantwoorde manier studenten kunnen introduceren aan AI. Daarnaast wilde ik docenten en studenten aanmoedigen om kritisch na te denken over het verantwoordelijk gebruik van AI. Hieruit is een lessenserie van drie lessen ontstaan, waarin studenten onder andere in discussie gaan over de voor- en nadelen van AI. Belangrijk was dat docenten, ongeacht hun digitale vaardigheden, deze lessen kunnen geven. Daarom heb ik veel voorbeelden en korte stappenplannen toegevoegd aan de lesbrieven.
Hoe heb je je onderzoek aangepakt (informatie vinden, experts bevragen etc.)?
Ik heb drie verschillende online vragenlijsten gemaakt voor docenten, studenten en mediamakers uit het werkveld. Daarin heb ik onder andere gevraagd naar wat zij al wisten over generatieve AI en wat hen belemmerde of juist motiveerde om met AI aan de slag te gaan. Verder heb ik me verdiept in de wereld van generatieve AI door artikelen te lezen, podcasts te beluisteren en AI-experts te volgen op X. Ik heb ook de onderwijscoördinator en docent van de opleiding Associate Degree Smart Media Production gevraagd om lees- en kijktips en interessante nieuwsbrieven.
Waar liep je tegenaan?
Omdat ik zo enthousiast was over onderzoek doen en het lastig vond om het niet te groots te maken, moest ik soms op de rem trappen. De onderwijskundige heeft mij hierin geholpen door de juiste vragen te stellen en samen met mij de kaders zijn van dit onderzoek te bepalen.
Wat gaf je energie?
Heel veel! Het bevragen van studenten, docenten en experts, maar ook het sparren met andere onderzoeksdocenten gaf me energie. Daarnaast heb ik veel plezier en nut gehad van de begeleiding van de onderwijskundige van het Practoraat. Zij heeft mij als zij-instromer met een PDG-diploma nog zoveel meer kennis over digitale didactiek en creatieve werkvormen bijgebracht.
Wat hebben andere docenten aan je onderzoek?
Andere docenten kunnen mijn lessen gebruiken om de basisbeginselen van AI aan te leren en om het gesprek aan te gaan met studenten over de ethische aspecten van AI, zoals de mogelijke impact op privacy en auteursrecht.
Publicatiedatum:
09 juni 2023
Laatst bijgewerkt:
04 februari 2026
Type:
Niveau:
Thema:
Tijdsduur:
Groepsgrootte:
Taxonomie van Bloom:
On / Offline:
Rollen:
Type video:
Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid en vallen onder de licentie Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0
Publicatiedatum
09 juni 2023
Laatst bijgewerkt
04 februari 2026
Type
Niveau
Thema
Tijdsduur
Groepsgrootte
Taxonomie van Bloom
On / Offline
Zes rollen van de docent
Type video
Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid & Burgerschap en vallen onder de licentie Creative Commons BY-NC-SA 4.0
Om je een zo goed mogelijke website te bieden maken we gebruik van YouTube cookies. Meer uitleg >