Terug

Teams | Opdracht nakijken met een rubric

In Microsoft Teams kun je opdrachten beoordelen met behulp van een rubric, waarmee je duidelijk criteria en beoordelingsniveaus vastlegt. Je kunt een rubric eenvoudig invoeren bij een opdracht, zodat elke student hetzelfde beoordelingskader krijgt. Bij het nakijken van de opdrachten kun je per criterium punten toekennen en opmerkingen plaatsen, waardoor feedback gestructureerd en transparant is en studenten precies zien hoe hun werk wordt beoordeeld.

Waarom is dit handig?

Het beoordelen van opdrachten gebeurt zo binnen Teams, waardoor je als docent alle gegevens bij elkaar houdt en de studenten direct de feedback op de opdracht kunnen inzien. Dit scheelt veel tijd bij het nakijken.

Na het kijken van deze video weet je

Auteur:

Edwin van Wijk

Onderwijsinstelling:

Hout- en Meubileringscollege – Amsterdam

Rol:

Docent

Wat was de aanleiding van je onderzoek?
Begin dit schooljaar kreeg ik de vraag van mijn teamleider, of ik in het kader van de extra taken, deel wilde nemen aan het Practoraat Mediawijsheid om een onderzoek te doen naar het gebruik van digitaal portfolio op het HMC.

In welke context vond je onderzoek plaats (les, klas, team, school breed)?
Uiteindelijk heb ik dit niet onderzocht. Naar mijn idee was dit al eens onderzocht door collega’s. Bij navraag bleek dit ook zo te zijn en daar was zelfs een rapport met een aanbeveling van. De aanbesteding voor een digitaal portfolio liep nog en aan het gebruik van een testversie zaten teveel AGV haken en ogen. Verder maken wij op het HMC gebruik van het programma Learnbeat waar studenten best een flink bedrag voor betalen. Hier zit ook een digitaal portfolio in. Ik vroeg mij dus af waarom dat niet gebruikt werd.

Mijn collega Jorinde Verweij ging het gebruik van het Learnbeat portfolio al testen. Het leek mij onzinnig wanneer ik dat ook nog eens ging onderzoeken. In het verlengde hiervan leek het mij wel heel nuttig om duidelijke praktijk opdrachten te hebben. Opdrachten plus leerdoelen zijn beschreven, zodat (inval)docenten en studenten weten wat er van hun verwacht wordt. Wat ze van elkaar kunnen verwachten en hoe en waarop er beoordeeld wordt.

Wat wilde je te weten komen?
Ik wilde weten of een opdracht zoals hierboven beschreven, zou leiden tot beter zelfsturend leren bij studenten. Of het de opbrengst positief zou beïnvloeden en of er bij studenten en bij docenten meer duidelijkheid zou zijn over wat ze van elkaar kunnen verwachten.

Hoe heb je je onderzoek aangepakt (informatie vinden, experts bevragen etc.)?
Ik heb de bestaande opdracht ‘Stoel’ voor de tweedejaarsstudenten Bol 3 herschreven in een format dat door het HMC wordt aangeleverd. Ik heb hier werkbonnen bij herschreven (werkbonnen zijn een soort werkbriefjes waar de student zijn stappen voor een bepaald onderdeel ziet en voorziet van aandachtspunten). Het proces gaat de student zelf beoordelen als het onderdeel gemaakt is. Daarna beoordeelt de docent en krijgt de student feedback op het proces dat de student doorlopen heeft. Deze werkbonnen zijn de procesbeoordeling en zijn onderdeel van de totale beoordeling die aan het eind, wanneer het werkstuk helemaal af is, plaatsvindt.

Voor de eindbeoordelingen proces en product, heb ik een beoordelingsschema gemaakt, ookwel rubric genoemd. Hierin staat precies beschreven wanneer iets goed, voldoende of onvoldoende is. Alle beoordelaars beoordelen de studenten daardoor op dezelfde manier.

Ik heb alle namen van de kerntaken en werkprocessen uit het kwalificatiedossier aan de opdracht en aan de rubric toegevoegd. Hierdoor gaan studenten vast wennen aan de termen uit het kwalificatiedossier, waarop de studenten aan het eind van hun opleiding beoordeeld worden. Ik heb een uitleg gemaakt voor collega’s over het gebruik van de werkbonnen en het waarom. Verder heb ik met ScreenPal filmpjes gemaakt voor collega’s, hoe ze de werkbonnen moeten gebruiken en hoe ze weggeschreven moeten worden in het totaal overzicht per klas.

Ik heb nog een filmpje gemaakt met uitleg over de beoordeling in teams met de rubric. Als laatste heb ik ook nog een enquête gemaakt in Microsoft Forms om studenten en docenten te bevragen over hun ervaring met het maken en begeleiden van de opdracht ‘Stoel’.

Waar liep je tegenaan?
Ik loop tegen twee dingen aan:
1. Wanneer ik de geschreven opdracht ‘Stoel’ met collega’s deel en vraag om tegen-lezen en feedback, komt er geen reactie. Wel krijg ik een uitgebreid bericht over de eigen visie op onderwijs en hoe de ideale wereld er uit zou zien. Ik krijg geen antwoord op mijn vraag.
2. De opdracht ‘Stoel’ wordt in de week voor de eindweek afgerond en in de eindweek beoordeeld. Ik kan de enquête dus pas daarna afnemen en de resultaten pas na de afsluiting van dit Practoraatjaar verwerken en delen.

Wat gaf je energie?
Werken met studenten en ze enthousiast maken voor het meubelvak. Hierbij maak ik graag gebruik van bijvoorbeeld screencast-o-matic waar ik voorbeeldfilmpjes in kan maken. Het programma Seppo vind ik ook heel interessant. Ik zie daar heel veel mogelijkheden in en dat wil ik heel graag uitproberen.

Wat hebben andere docenten aan je onderzoek?
Ik denk hierbij even alleen aan mijn collega’s van de bol3. Wanneer de opdrachten van de gehele opleiding zo beschreven zijn zoals de opdracht ‘Stoel’ inclusief een rubric, zal het beoordelen sneller gaan en beoordeelt iedereen hetzelfde. Enkele voordelen:

  • Er blijft meer tijd over om studenten te enthousiasmeren voor je vak.
  • Er blijft meer tijd over om studenten te begeleiden in hun weg naar beginnend beroepsbeoefenaar.
  • Voor studenten komt er een mooi overzicht van hun gehele opleiding in Teams. Diegene die sneller willen of verbreden, kunnen ook zelfstandig aan de slag.

Info leermiddel

Met een rubric in Teams beoordeel je opdrachten op duidelijke criteria en niveaus.

Publicatiedatum:

02 juli 2022

Laatst bijgewerkt:

13 januari 2026

Type:

Niveau:

Thema:

Tijdsduur:

Groepsgrootte:

Taxonomie van Bloom:

On / Offline:

Rollen:

Type video:

Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid en vallen onder de licentie Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0

Info leermateriaal

Met een rubric in Teams beoordeel je opdrachten op duidelijke criteria en niveaus.

Publicatiedatum

02 juli 2022

Laatst bijgewerkt

13 januari 2026

Type

Niveau

Thema

Tijdsduur

Groepsgrootte

Taxonomie van Bloom

On / Offline

Zes rollen van de docent

Type video

Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid & Burgerschap en vallen onder de licentie Creative Commons BY-NC-SA 4.0

Gerelateerd materiaal:

Telefoonfuik

Dit werkboek (met bijbehorende docentenhandleiding) is ontworpen als instrument om het telefoongebruik van studenten inzichtelijk te maken. Door middel van gerichte opdrachten en reflectievragen analyseren studenten hun eigen gedrag.

Programmeren met ChatGPT

Deze uitwerking toont hoe ChatGPT is gebruikt om te leren programmeren, met als resultaat een bronvermeldinggenerator die studenten automatisch helpt bij het correct vermelden van bronnen.

Online pesten 5 |  Hoe kan een situatie lopen?

De laatste les in deze serie bespreekt drie uitkomsten van een online situatie: escalatie, de-escalatie of niets doen. Wat gebeurt daarbij? Welke keuzes leiden tot welke uitkomst?