Device per student
Een mindmap bij de vraag: ‘Waar kan je sociale media voor gebruiken?’
De studenten hebben basaal begrip van de bedieningslogica van nieuwe media apparaten en toepassingen. Ze gebruiken e-mail, internet, mobiele telefoon en sms wanneer dat door de omgeving gevraagd wordt, maar doen dit niet uit eigen beweging. De studenten onderzoeken de mogelijkheden die nieuwe media bieden niet actief.
Begin de les met de illusie van Mark Deuze. In zijn boek Media Life (2012) laat Mark Deuze, hoogleraar mediastudies aan de UVA, zien hoe we tegenwoordig ín de media leven, in plaats van ermee. Media zijn tegenwoordig verstrengeld met alles wat we doen, zijn overal waar mensen zijn en vervullen een rol in alles wat mensen willen of proberen te zijn. De gedachte dat we met de media leven, veronderstelt de mogelijkheid dat we die media uit kunnen zetten en ons er op elk gewenst moment vanaf kunnen wenden. Dat is volgens Deuze een illusie.
De citaten “Wat water is voor vissen zijn de media voor ons” en “Media zijn voor ons als eten en ademhalen” komen uit het boek van Deuze. Hoe kunnen we in de toekomst gezond verder zwemmen vraagt Deuze zich af.
Bespreek dit met studenten:
Opdracht 1
Voor deze opdracht gebruik je de coöperatieve werkvorm; binnen- buitenkring.
Stel de volgende vragen aan de studenten:
Opdracht 2
Verdeel studenten in groepen van drie of vier. Laat ze een mindmap maken over de volgende vraag: Voor welke doelen zou je sociale media nog meer kunnen gebruiken? Om een mindmap te maken kunnen ze gebruik maken van Padlet.
Opdracht vereenvoudigd
De studenten lezen onderstaand citaat uit het boek van Mark Deuze:
“Onderzoek laat steevast zien dat we in de loop der jaren steeds meer tijd zijn gaan besteden aan media en dat meerdere media tegelijkertijd gebruiken een doodnormaal verschijnsel geworden is. Het consumeren van mediainhouden vindt tegenwoordig vaak gelijktijdig plaats met het produceren voor media, waardoor mensen zichzelf gaandeweg lijken te verliezen in eindeloos zappen, kijken, lezen, downloaden, luisteren, chatten, bladeren, forwarden, surfen, uploaden, posten, mailen, klikken en tweeten.”
Bespreek de volgende leesvragen met studenten:
Verdiepingsopdracht
De studenten gaan met de gemaakte mindmap van opdracht 2 verder en passen dit toe op hun werkveld. Welke doelen zijn er specifiek voor hun werkveld waarvoor je sociale media kunt inzetten? Hoe zou dat eruit zien? Ze bespreken dit in groepjes van drie of vier en noteren hun drie belangrijkste toepassingen, zodat ze dit eventueel klassikaal kunnen delen.
Bespreek met de studenten hoe zij in de mindmap hebben bedacht hun sociale media effectief in te willen zetten.
Publicatiedatum:
07 december 2018
Laatst bijgewerkt:
22 oktober 2025
Type:
Niveau:
Thema:
Tijdsduur:
Groepsgrootte:
Taxonomie van Bloom:
On / Offline:
Rollen:
Type video:
Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid en vallen onder de licentie Creative Commons CC BY-NC-SA 4.0
Publicatiedatum
07 december 2018
Laatst bijgewerkt
22 oktober 2025
Type
Niveau
Thema
Tijdsduur
Groepsgrootte
Taxonomie van Bloom
On / Offline
Zes rollen van de docent
Type video
Dit is open leermateriaal van het Practoraat Mediawijsheid & Burgerschap en vallen onder de licentie Creative Commons BY-NC-SA 4.0
Om je een zo goed mogelijke website te bieden maken we gebruik van YouTube cookies. Meer uitleg >